مرجع آموزش ها و پروژه های تخصصی مهندسی صنایع و مدیریت

انواع پروژه ها و آموزشهای تخصصی مهندسی صنایع و مدیریت, فیلم های آموزشی مباحث مهندسی صنایع و مدیریت

کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

تمامی مطالب و پروژه های موجود در این فروشگاه به صورت کاملا اختصاصی تهیه شده اند، به طوریکه نمونه این پروژه ها به صورت رایگان در محیط اینترنت یافت نمی شود و یا اگر یافت هم شوند به قیمت بیشتر به فروش می رسند. جهت دانلود رایگان آموزش های نرم افزاری مهندسی صنایع و مدیریت به کانال تلگرام ما مراجعه کنید. https://telegram.me/ieproject

تاثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی (همراه با پرسشنامه)

تاثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی (همراه با پرسشنامه)

پیشگفتار

قرآن مجید کتاب دینی ماست و معانی و مفاهیم آن در طول چهارده قرن از جهات مختلف در حیات فردی و اجتماعی ما تأثیر پنهان و آشکار نهاده است. چنان که امروزه نمی توان جنبه ای از جنبه های گوناگون زندگی مسلمانان را یاد کرد که قرآن مجید و معانی والای آن به نحوی مستقیم یا غیرمستقیم در آن تأثیری نگذاشته باشد و هر کس در این باره تأملی به سزا کرده باشد و عناد نورزد ، به صحت این اعتقاد اقرار می کنند. حدیث نیز که همان«قول و فعل و تقریر» پیامبر اکرم است ، همین حکم را دارد و الفاظ و معانی آن به صورت های گوناگون در زندگی مسلمانان و در رفتار و گفتار و کردار آنان تأثیر نیرومند و دراز آهنگی داشته است.

یکی از بارزترین موارد این تأثیر، سروده های شاعران و نوشته های نویسندگان است. هر ملتی به سرمایه هایی اعم از مادّی و معنوی، می تازد. یکی از سرمایه های جاودانی و افتخار آمیز ما ایرانیان نیز سروده های شاعران و سخنوران و نوشته های دبیران و نویسندگان و تأمّلات عارفان و اندیشه های حکیمان و فیلسوفان و متکّلمان ایرانی مسلمان است و همه می دانند که بسیاری از ابیات و عبارات این بزرگان را " اشاره"، "تلمیح" ، "اقتباس" ، "تضمین" ،"تحلیل آیات " ، "قصص" و "تمثیل"های گوناگون این کتاب مبین و سخنان پیامبر بزرگوار خدا تشکیل می دهد و همه ي آن بزرگان در عبارت پردازی، استدلال و بیان آن چه در ضمیر خود از این موارد بهره مند شده اند. لذا اگر کسی ادعا کند که مثلاً می تواند اشعار رودکی، فردوسی بزرگ، ناصر- خسرو،خاقانی، سنایی، عطار، مولوی، سعدی، حافظ، جامی و صدها تن شاعر دیگر و نیز آثار مردانی چون غّزالی، عنصر المعالی زیادی، نصرالله منشی و بسیاری دیگر را بدون فهم قرآن مجید و تفسیر آن و تأمّل در احادیث نبوی به درستی دریابد، باید در صحّت ادعای او تردید کرد زیرا به  قول حافظ:« هر چه دارم همه از دولت قرآن است»؛ به دلیل انواع تأثیراتی که این دو منبع گران مایه ی عظیم در ادب فارسی بر جای گذ اشته اند.

ما در فصل اول این تحقیق به بیان ضرورت و اهمیت گردآوری این پژوهش پرداخته ایم و در فصل دوم درباره ی تاریخچه ی موضوع و پیشینه ی آن سخن گفتیم و در فصل سوم به بیان روش های مورد استفاده اشاره کرده ایم و در فصل چهارم به تأثیر و اقتباس هر یک از شاعران و کاتبان به صورت اجمالی موردی پرداخته ایم؛ زیرا اگر هر پژوهنده ای بخواهد تمام موارد تأثّر شاعران را مطرح کند باید درباره ی هر کدام از آن ها کتابی کلان بنویسد که برای ما این کاری ناممکن است. هم چنین در این فصل به بررسی پاسخ نامه ها و نتایج حاصل از آن نیز پرداخته ایم و فصل پنج هم شامل بحث و نتيجه گيري، پیشنهادات، مطرح کردن مشکلات، منابع و مآخذ می- باشد.

 

فرمت فایل: ورد (قابل ویرایش)

تعداد صفحات: 127

 

فهرست مطالب

فصل اول: كليات تحقيق

  • مقدمه
  • بیان مسئله
  • اهداف تحقيق
  • اهميت تحقيق
  • سئوالات تحقيق
  • فرضیه ها
  • كليد واژه ها

فصل دوم: پيشينه تحقيق

2-1 مقدمه

2-2 تاریخچه موضوع

2-3 پیشینه نظری

2-4 پیشینه عملی(نقد کتاب

2-5 ضرورت تحقیق

فصل سوم: روش تحقيق

3-1 مقدمه

3-2 روش های مورد استفاده در تحقیق

3-3 فنون گردآوری اطلاعات و توضیح آن ها

3-4 جمع آوری داده ها

3-5 تجزیه و تحلیل داده ها

فصل چهارم: يافته هاي تحقيق

4-1 مقدمه

4-2 قرآن کتاب آسمانی ما

4-3 تعریف ادبیات

فرضیه 1: ادبیات فارسی از کلام قرآن بهره های فراوانی گرفته است

4-4 تاثیرات دین اسلام در عرصه ی ادبیات

5-4 صبر و شکیبایی قرآن در نظم شاعران

6-4 حدیث چیست

4- 6-1-حدیث محبت در ادب فارسی

فرضیه 2: برخی از شعرای متقدم در آیات و احادیث در شعر خود بهره گرفته اند

فرضیه 3: میزان استفاده حافظ از احادیث و قرآن در اشعارش زیاد بوده است

فرضیه 4: مولوی داستان یوسف را در اشعار خود بررسی کرده است

فرضیه 5: سنایی در اشعار خود به تصویر پردازی قرآنی پرداخته است

فرضیه 6: شهریار دراشعار خود از نهچ البلاغه بهره برده است

فصل پنجم: بحث و نتيجه گيري

5- 1مقدمه

5-2 بحث و نتيجه گيري

5-3 مشکلات تحقیق

5-4- پیشنهادات تحقیق

فهرست منابع و مآخذ

پيوستپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
adabiyatinQuran_189772_4098.zip3.4 MB

ایثار و شهادت از دیدگاه قرآن و سیره نبوی به ویژه مصادیق آن در جامعه (همراه با پرسشنامه)

ایثار و شهادت از دیدگاه قرآن و سیره نبوی به ویژه  مصادیق آن در جامعه (همراه با پرسشنامه) مقدمه ایثار و شهادت در شمار عالی ترین مفاهیم الهی و حاصل متعالی ترین ارزش هایی هستند که یک انسان می تواندکسب کند. این مفاهیم اثر گذار و تعالی بخش می توانند فرهنگ یک جامعه را به غایت تحت تاثیر قرار دهندو والاترین برکات را به ان ببخشند. پیام و ارمان شهدا به دلیل عظمت مرتبه ای که شهدا بدان دست یافته اندعالی ترین پیام هایی است که به انسان می رسد و چون از نهاد پاک ترین و بلند مرتبه ترین انسان ها برخوا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,500 تومان