مرجع آموزش ها و پروژه های تخصصی مهندسی صنایع و مدیریت

انواع پروژه ها و آموزشهای تخصصی مهندسی صنایع و مدیریت, فیلم های آموزشی مباحث مهندسی صنایع و مدیریت

کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

تمامی مطالب و پروژه های موجود در این فروشگاه به صورت کاملا اختصاصی تهیه شده اند، به طوریکه نمونه این پروژه ها به صورت رایگان در محیط اینترنت یافت نمی شود و یا اگر یافت هم شوند به قیمت بیشتر به فروش می رسند. جهت دانلود رایگان آموزش های نرم افزاری مهندسی صنایع و مدیریت به کانال تلگرام ما مراجعه کنید. https://telegram.me/ieproject

برنامه ریزی خطی در مسائل پخش بار بهینه (Linear programming method in OPF problems)

برنامه ریزی خطی در مسائل پخش بار بهینه (Linear programming method in OPF problems)

سيستم قدرت نيازمند ابزارهايي خاص جهت تحليل ، مانيتور و كنترل بهينه جنبه هاي مختلف بهره برداري و برنامه ريزي است . بيشتر اين ابزارها به گونه مناسبي به شكل مسائل بهينه سازي فرموله شده اند . OPF يكي از اين ابزارهاي مهم است كه از زمان معرفي آن در دهه 60 به شكل گسترده اي مورد تحقيق قرار گرفته است . OPF در ابتدا به شكل دنباله طبيعي " پخش بار اقتصادي" فرموله شد . تفاوت هايي بين دو تابع وجود دارد اگر چه ممكن است كه هر دو يك تابع هدف را دنبال كنند . در پخش بار اقتصادي ، كل شبكه قدرت به يك قيد تساوي تنها كاهش مي يابد اما در عوض در OPF تمام المان هاي عمده سيستم مدل شده به شكل واضحي در مسئله OPF مطرح مي شوند و مورد استفاده قرار مي گيرند. واژه OPF ديگر تنها منحصر به شكل گسترش يافته " پخش بار اقتصادي" نيست و نماينده طيف گسترده اي از مسائل بهينه سازي است كه در اينكه براساس مطالعات سيستم قدرت فرموله شده اند ، مشترك اند. مطالعات OPF در طول زمان در حال تحول بوده و از شكل ابتدايي به شكل كنوني كه وظيفه مواجهه با تغييرات پيوسته در سيستم هاي قدرت را به عهده دارد ، در آمده است . تجديد ساختار در سيستم هاي قدرت ، پيشرفت هاي حاصله در الكترونيك قدرت و قوانين زيست محيطي كه بر نيروگاه هاي برق تحميل شده است ، برخي از فاكتورهاي عمده است كه نقش محوري در دوباره فرموله شدن مسائل OPF دارد. تحولات تاريخي OPF در ارتباط تنگاتنگ با پيشرفت هاي حاصله در حوزه روش هاي بهينه سازي عددي است . محققان در تلاشند تا بيشتر تكنيك هاي بهينه سازي را براي حل مسئله OPF به كار گيرند .هدف OPF يافتن تنظيمات بهينه براي يك شبكه قدرت است به گونه اي كه يه تابع هدف معين را برآورده سازد و ساير قيود مانند معادلات پخش بار، امنيت سيستم و محدوديت هاي بهره برداري دستگاه ها هم برآورده شده باشند. متغيرهاي كنترلي مختلفي بايد مورد استفاده قرار گيرند تا به يك تنظيم بهينه در شبكه بر پايه فرمولاسيون مورد نظرمان برسيم. متغيرهاي عمده كنترلي كه معمولا براي اين منظور مورد استفاده قرار ميگيرند به شرح زير است :

  • ولتاژ و توان اكتيو خروجي ژنراتورها
  • تنظيمات تپ ترانسفورماتورها
  • تنظيمات شيفت دهنده هاي فاز
  • رآكتورها و خازنهايي كه براي كنترل سوئيچ مي شوند
  • ادوات FACTS

يكي از موانع عمده پيش روي OPF ، ذات متغيرهاي كنترل است به گونه اي كه برخي از آنها پيوسته و برخي ديگر گسسته هستند . حضور متغيرهاي گسسته مسئله بهينه سازي را نامحدب (non-convex) مي كند كه باعث پيچيده تر شدن متدولوژي حل مسئله مي شود. تابع هدف هاي مطالعات OPF به دو دسته مي توانند طبقه بندي شوند : اهداف سنتي و اهداف تازه مطرح شده . دسته آخر عمدتا نتيجه تجديد ساختار در صنعت برق است. شكل شماره 1 بيشتر تابع هدف هاي مطالعات OPF را نمايش مي دهد . شايان ذكر است كه بيشترين تابع مورد استفاده قرار گرفته ، تابع هزينه كل ( محدب و نامحدب ) است .

 

فهرست مطالب

معرفی OPF

تکنیک های بهینه سازی مدرن

برنامه ريزي خطي : از نگاه ریاضی

روش سیمپلکس

روش حذف کامل گاوس-جردن

جدول گسترده سیمپلکس

توضيح مفصل و مشروح الگوريتم upper-bounding dual linear programming

حل يك مساله برنامه ريزي خطي توسط الگوريتم معرفي شده

آنالیز حساسیت خطی

ضرائب حساسیت در مدل شبکه AC

روش برنامه ریزی خطی

روش برنامه ریزی خطی با متغیرهای توان اکتیو

مثالی از پخش بار بهینه با برنامه ریزی خطی

گام صفر : پخش بار اولیه

گام یک : تابع هزینه بهینه

گام دو : حذف اضافه بار خطوط

گام سه : پخش بار بهینه با قید امنیت

برنامه ریزی خطی با متغیرهای پخش بار AC و تابع هزینه مفصل

حل يك مسئله برنامه ريزي خطي در Matlab

ضمیمه 1 : مفهوم محدب بودن (کانوکس بودن)

مراجع

 

تعداد صفحات: 47

فرمت پروژه: DOC (ورد)

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 24,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
linear-programing_170029_4063.zip896.3k